پایتون-چیست
چرا باید پایتون یاد گرفت؟ ده دلیل مهم برای یادگیری برنامه نویسی پایتون
7 مرداد 1397
متلب-چیست
متلب چیست و چرا شما باید از آن استفاده کنید؟
21 آذر 1398
نمایش همه
مهم-ترین-نکات-برای-نگارش-پایان-نامه-کارشناسی-ارشد
9 دقیقه زمان مطالعه

نگارش پایان نامه دکترا مسئولیتی بزرگ و طافت فرساست؛ و کاری نیست که بتوان آنرا ساده گرفت. در هر کاری شباهات و تفاوت هایی وجود دارد، از بعضی جهات نگارش یک پایان نامه دکترا شباهت زیادی به دو 100 متر دارد؛ در دو زمان معمولاً سریع تمام میشود و آنقدری که میخواهید ممکن است وقت برای فکر کردن نباشد. از طرفی، نگارش یک پایان نامه دکترا ممکن است مانند دوی ماراتون بنظر برسد، کار کردن بر روی یک موضوع برای 3 الی 4 سال دشوار است و می تواند بسیار خسته کننده باشد. امّا در بسیاری جهات رسیدن به پایان هر دو وظیفه بسیار شبیه هم است. در اینجا به تعدادی از جنبه های متفاوت نوشتن پایان نامه می پردازیم که به شما در انجام وظیفه تان یاری میرساند؛ آن را یک دوی سرعت ببینید یا یک دوی ماراتن، کسی چه می داند، شاید ما بتوانیم به شما کمک کنیم که پی ببرید هر نوع از پایان نامه ای که دارید می نویسید، در واقع همانند یک دوی 400 متر میباشد که میتواند از نظر زمانی نه بسیار کوتاه و نه بسیار بلند باشد اگر شما با سرعت و دقت کافی پیش بروید. و اگر شما نیز مدتی است که از درس و علم دور بوده اید، میتوانید مقاله ما درباره « نکات مهم پایان نامه برای ارشدی های دور از تمرین » را مطالعه کنید.

چگونه باید پایان نامه ام را بنویسم؟

نگارش یک پایان نامه ، یک تجربه منحصر بفرد است و هیچ توافق عمومی برای بهترین روش نوشتن آن وجود ندارد. بعنوان یک دانشجوی کارشناسی ارشد ، شما احتمالا بعد از مشورت با استاد راهنمایتان و همچنین مطالعه پایان نامه های دانشجویان سابق کارشناسی ارشد تصمیم میگیرید چه روشی را بعنوان بهترین روش برای نوشتن پروژه پایان نامه ی خود انتخاب کنید.

طبق بعضی آمارها تا اندازه ای همه پایان نامه های کارشناسی ارشد منحصر هستند ، با این همه دو روش کلی برای نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد وجود دارد. برای دانشجویان دکترا ، یک روش این است که پایان نامه را از یک سری مقاله عمومی و مقاله های تخصصی آن رشته سرجمع کنند. این روش نوشتار ، باعث میشود که شما دیگر نیازی به نگارش پایان نامه و مقاله مخصوص عموم نداشته باشید ، اگر چه این کار معمولا غیر عادی است و شما باید قبل از اجرای این متد با استاد راهنمایتان مشورت کنید.

یک روش معقول دیگر برای نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد ، نوشتن آن در فرم یک کتاب متشکل از بخش های مختلف است. البته تعداد بخش های کتاب به موضوع پروژه و زمان موجود برای آن بستگی دارد ، یک پایان نامه معمولاً بصورت زیر دسته بندی میشود:

1.صفحه عنوان : صفحه ابتدایی که تمام اطلاعات پایه مربوط به پایان نامه را در بر دارد.

2.چکیده پایان نامه : یک خلاصه راهنما که شامل بخشی از زمینه موضوع ، روش نوشتن و یافته می باشد.

3.محتویات : فهرستی از بخش ها و اشکال آورده شده در پایان نامه

4.بخش اوّل – مقدمه : یک توضیح مختصر از اساس پروژه شما

5.بخش دوّم – نقد و بررسی ادبی : یک خلاصه از ادبیات و آرایه های بکار رفته در پایان نامه

6.بخش سوم – روش شناسی : یک توضیح و تفسیر از روش های استفاده شده در پروژه

7.بخش چهارم تا ششم – تجزیه و تحلیل اطلاعات : اطلاعات پروژه و توضیحی از تکنیک استفاده شده در تحلیل داده های پروژه

8.بخش هفتم – بحث و گفتگو : نتایج بدست آمده بر اساس تحلیل اطلاعات

9.منابع : یک فهرست از منابع و کتب نقل شده در پایان نامه

10.ضمیمه : دیگر اطلاعات استفاده شده در تحقیق

یک روش معقول دیگر برای نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد ، نوشتن آن در فرم یک کتاب متشکل از بخش های مختلف است.
یک روش معقول دیگر برای نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد ، نوشتن آن در فرم یک کتاب متشکل از بخش های مختلف است.

بهترین زمان برای شروع نگارش پایان نامه چه وقتی است؟

بهترین وقت برای شروع نگارش پایان نامه به بزرگی پروژه تحت تفسیر و مدت زمان موجود بستگی دارد. در بعضی مواقع ، پایان نامه شما ممکن است کوتاه باشد و ممکن است نتوانید قبل از اتمام زمان پروژه ، پایان نامه خود را تکمیل کنید. البته در نمونه های دیگر ممکن است طولانی باشد – خصوصاً اگر پایان نامه دکترا باشد – و نیاز دارید در حالی که پایان نامه را مینویسید ، پروژه خود را پیش ببرید. امّا بی اعتنا به ماهیت پروژه و یا زمان موجود ، شما باید نگارش پایان نامه خود یا حدّاقل بعضی از بخش های آن را هرچه سریعتر آغاز کنید ؛ و دلایل خوبی برای انجام این کار وجود دارد :

①نوشتار علمی خیلی مربوط به داشتن استعداد نیست بلکه بیشتر نیاز به تمرین دارد. بنابراین ، اوّلین قدم های نگارش پایان نامه کاری پرزحمت است و شروع زود به شما کمک میکند تا در زمان مناسب آماده شوید.

②اگر همزمان با انجام پروژه ، گزارشات را پاک نویس نکنید هنگامی که هنوز در ذهنتان تازه است ، ممکن است مجبور شوید وقت و زحمت بیشتری برای نوشتن پایان نامه و ارائه آن بگذارید.

③اگر چه اوّلین پیش نویس پایان نامه شما بعید است که عالی باشد ، این احتمال وجود دارد که شما نیاز داشته باشید یک یا دو پیش نویس دیگر آماده کنید قبل از اینکه پایان نامه شما برای ارایه آماده شود. بنابراین ، شروع زود کمک می کند پایان نامه خود را تا جایی که نیاز هست راحت آماده کنید.

④نوشتن یک پیش نویس زودتر از موقع بر اساس پایان نامه یک «حیله روانشناختی» میباشد که به شما کمک میکند برای نوشتن پیش نویس های بعدی خود انگیزه داشته باشید.

⑤فکر کردن و نوشتن بسیار با یکدیگر ارتباط دارند. همانطور که مینویسید ، ایده ها و نظرات جدیدی در ذهن شما پدیدار میشود و شما احتمالاً به روش های بسیاری برای تقویت پایان نامه خود و نزدیک تر کردن آن به «عالی بودن» فکر میکنید. شروع زود به شما اجازه میدهد که حداقل بعضی از این ایده ها را پیاده سازی کنید.

چگونه مهارت های نوشتاری خود را تقویت کنم؟

1.بهترین راه برای تقویت مهارت های نوشتاری این است که اوّلین پیش نویس را هرچه سریعتر تمام کنید و آن را برای استاد راهنمای خود بفرستید تا آن را اصلاح کند. استاد راهنما آن را اصلاح میکند و هر ایراد نوشتاری را مشخص میکند. این پروسه چندین بار تکرار میشود تا به شما کمک کند که همانطور که وقت میگذرد اشتباهات نوشتاری خود را تشخیص داده و تصحیح کنید.

2.اگر شما یک انگلیسی زبان اصیل نیستید ، بهتر است که از دوستان انگلیسی زبان خود درخواست کنید تا قسمتی از پایان نامه شما را خوانده و به شما کمک کند تا دیگر اشتباهات نوشتاری خود را تکرار نکنید. بخش «پشتیبانی زبان انگلیسی» ما را برای کمک بیشتر بخوانید.

3.بیشتر دانشگاه ها مرکز تایپ و نوشتار دارند که دوره های نویسندگی و خدمات دیگری برای دانشجویان کارشناسی ارشد ارائه میدهند. شرکت در این دوره ها به شما کمک میکند که نوشتار خود را تقویت کرده و با دیگر دانشجویان آشنا شوید، که میتوانید با آن ها درباره چگونگی دستیابی به یک پایان نامه خوب نوشته شده مشورت کنید.

4.خواندن مقاله های علمی و جستجو کردن برای منابع نوشتار مختلف در اینترنت شما را قادرمیسازد که به آرامی روش نوشتاری علمی درست را یاد گرفته و بالاخره بتوانید بدون زحمت از آن استفاده کنید.

چگونه فهرست منابعی که در پایان نامه ام استفاده میکنم رابه خاطر داشته باشم؟

وقتی برای دکترا میخوانید ، شما باید یک روش اثربخش برای سازمان دهی فهرست منابع خود پیدا کنید. این کار از گم شدن شما در حجم زیاد اطلاعات که برای نوشتن پایان نامه نیاز دارید جلوگیری میکند. راحت ترین راه برای پیگیری مقاله هایی که برای پروژه خود خوانده اید ،ساختن یک پایگاه داده است که در آن میتوانید مقاله را بصورت یک سری دایره اطلاعاتی مهم خلاصه کنید و کمک میکند محتوای آن را به یاد داشته باشید. یک ابزار مفید دیگر برای انجام مؤثر این کار استفاده از «نرم افزار های مدیریت منابع RMS» مانند Endnote می باشد. استفاده از RMS بسیار ساده است و هنگامی که می خواهید فهرست منابع خود را مرتب کنید وقت بسیار کمی میخواهد. این ممکن است بسیار سودمند باشد ، خصوصاً اگر برای جمع آوری بخش منابع پایان نامه خود قبل از ارائه وقت کمی دارید.

چگونه متهم به سرقت ادبی نشویم؟

سرقت ادبی ممکن است به قیمت از دست دادن مدرک کارشناسی ارشد یا دکترای شما تمام شود و مهم است قبل از شروع نوشتن پایان نامه بررسی کنید تا از آن دوری کنید. گاهی اوقات دانشجویان کارشناسی ارشد ناخودآگاه به این عمل دست میزنند و این امری عادی است چون آنها بخش های مهم یک مقاله را کپی کرده و دقیقاً همان را جایگذاری میکنند بجای این که به سادگی آن را بازنویسی کنند. هر زمان شما اطلاعاتی که ایده خودتان نیست را در پایان نامه خود وارد کردید ، مطمئن شوید که منبع را ذکر کنید و از کپی کردن دقیق متن نوشته شده در پایان نامه خودداری کنید. به مقاله سرقت ما برای اطلاعات بیشتر مراجعه کنید.

پایان نامه من چه قالبی باید داشته باشد؟

دانشگاه های متفاوت راهنمایی های متفاوتی برای چگونگی قالب بندی پایان نامه دارد، و مهم است که قبل از اینکه پایان نامه خود را ارائه دهید راهنمایی ها را بخوانید تا از جریمه شدن جلوگیری کنید. قبل آنکه واقعاً نگارش پایان نامه خود را شروع کنید راهنمایی های دانشگاه خود را بخوانید تا بعداً نیاز نداشته باشید که وقت خود را برای عوض کردن قالب نوشتاری هدر دهید. البته بطور معمول، اکثر دانشگاه ها از شما میخواهند که از فاصله خطوط 1.5 تا 2 سانتیمتر، اندازه نوشتار 12 برای متن و چاپ پایان نامه روی کاغذ A4 استفاده کنید. لازم بذکر است شما حتما در حین انجام سمینار کارشناسی ارشد خود با نحوه قالب بندی استاندارد پایان نامه خود آشنا شده اید. این راهنمایی های قالب بندی ممکن است حتما به بهترین پایان نامه از نظر هنری منجر نشود ، امّا به هرحال زیبایی همیشه به معنای مفید و عملی بودن نیست و یک پایان نامه ی فقط زیبا ممکن است تجربه خسته کننده تری برای بازرس پروژه شما باشد.

در انجام پروژه های خود از پروژه مارکت کمک بگیرید.

پروژه مارکت ارائه ‌دهنده خدمات انجام پروژه های دانشگاهی، انجام پروژه های تخصصی در تمامی رشته‌ها


به این مطلب چند ستاره می‌دهید؟
(تعداد رای: 1 - امتیاز میانگین: 5)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *